Słodko-wytrawnie
Blog,  Lody,  Wykorzystanie żółtek

Lody mangoNiesłychanie pyszne i baaardzo aromatyczne…
…smak mango idealny, a konsystencja iście kremowa!
 
Do wykonania z dojrzałych owoców mango, ja wykonałam je z pulpy z mango, która robiona jest z bardzo dojrzałych owoców w kraju, w którym rosną. Niestety owoc mango do Polski dociera jeszcze nie dojrzały i dojrzewa w sklepie lub u nas w domu…
A tym traci na smaku…
 
 
 
Składniki na 1,5 litra lodów:
  • 2 dojrzałe owoce mango (dają 500 ml musu)
  • sok wyciśnięty z 2 limonek
  • 85 g + 85 g drobnego cukru
  • 4 żółtka
  • 300 ml śmietany kremówki 36%
  • 100 ml mleka
  • 3 łyżki golden syropu lub płynnego miodu
Obrać mango i usunąć pestki, wrzucić do naczynia, dodać sok z limonek i jedną partię drobnego cukru. Przy użyciu blendera zmiksować wszystko razem na mus. Przetrzeć do miseczki przez sito w celu pozbycia się włókien z mango. Tak powstały mus wstawić do lodówki.
Żółtka utrzeć z pozostałym cukrem na kremową masę.
W większym garnuszku, z grubym dnem zagotowaćj śmietankę z mlekiem i golden syropem lub miodem, po zagotowaniu zdjąć z palnika.
Wlewać porcjami gorącą mieszankę śmietanową do żółtek, cały czas mieszając trzepaczką, do całkowitego połączenia. Następnie przelać masę z powrotem do garnuszka. Gotować na małym ogniu wciąż mieszając około 3-5 minut do momentu, aż masa zgęstnieje. Nie wolno doprowadzić do wrzenia bo masa się zważy. Jeśli macie termometr cukierniczy to należy doprowadzić masę tylko do 80ºC.
Natychmiast zdjąć garnuszek z ognia, wstawić do większego naczynia z lodowatą wodą, aby w dość szybkim czasie ostudzić mieszankę.
Do ostudzonej mieszanki dodać nasz mus mango, dokładnie wymieszać i wstawić wszystko do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Pozwoli to aby smak mango przeszedł dobrze do całej masy.
Następnego dnia przelać zimną masę do maszyny do lodów i dalej postępować zgodnie z instrukcją producenta.
Przelać lody do pojemnika i wstawić do zamrażalki na kilka godzin.

SMACZNEGO!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *