Chleb pszenny na zakwasie
Chleb pszenny, na pszennym zakwasie.
Chleb potrzebuje trochę czasu, zwłaszcza na wyrastanie bo jest tylko i wyłącznie na zakwasie, bez dodatku drożdży.
Ciasto jest dość zwarte można więc zabawić się w uformowanie chlebka w bochenek bądź wyrastanie w koszyku.
Mi niestety zabrakło na to już czasu… z tego pośpiechu zapomniałam go nawet naciąć i zobaczcie jaki śmieszny bochenek wyszedł.
Chleby pszenne powinny być nacinane aby wskazać im kierunek rośnięcia. Inaczej same mogą popękać tam gdzie chcą lub wyrosnąć tak jak u mnie :).
Niemniej jednak brak nacięcia nic nie ujmuje w jego bardzo dobrym smaku.
Wczoraj zrobiony, a dzisiaj śladu już po nim nie ma…
Składniki na 1 bochenek.
Składniki na zaczyn (szykujemy wieczór wcześniej):
- 65 g mąki pszennej chlebowej
- 4,2 g mąki żytniej razowej
- 42,5 g wody
- 1 łyżka aktywnego zakwasu
Wszystkie składniki zmiksować lub bardzo dobrze wymieszać. Przykryć folią spożywczą i pozostawić w temperaturze pokojowej na 12 godzin (ja zazwyczaj zostawiam taki zaczyn na całą noc).
Składniki na ciasto właściwe:
- 250,5 g wody
- pół łyżki soli
- 364 g mąki pszennej chlebowej
- 18,4 g mąki żytniej razowej
- cały 12-to godzinny zaczyn
Mąkę pszenną wymieszać z mąką żytnią i wodą (mikserem). Przykryć folią, pozostawić na 20 – 60 minut. Po tym czasie dodać sól i zaczyn, mieszać mikserem przez 2 minuty. Ciasto pozostawić w ciepłym miejscu na 2,5 godziny, składając* je dwukrotnie co 50 minut.
^^^^^^^^^^^
Jeśli masz maszynę do pieczenia chleba wrzuć wszystkie składniki w kolejności wymienionej powyżej i nastaw program do wyrabiania i wyrastania chleba ( u mnie trwa on 1h 15min). Po tym czasie wyjmij ciasto z maszyny, złóż* je, po tej czynności włóż ciasto do miski, nakryj folią i pozostaw na kolejną godzinę do wyrastania.
^^^^^^^^^^^^
Po tym czasie z ciasta uformować bochenek, umieścić w koszu do wyrastania, posypanym mąką lub w zwykłej foremce (ja piekłam chleb w formie 23x13cm). Pozostawić na 2 – 2,5 godziny do wyrośnięcia. Przed pieczeniem chleb ponacinać.
Piec w temperaturze 220ºC przez 40 – 45 minut. Studzić na kratce.
Smacznego.
* Składanie ciasta
Składanie, mówiąc prosto, służy odgazowaniu ciasta. Gazy wytwarzane w procesie fermentacji, mogą hamować dalsze rośnięcie drożdży, a dzięki składaniu, pozbywamy się części tych nagromadzonych gazów oraz, poprzez równomierne rozłożenie ciasta, zapewniamy drożdżom dostęp do świeżych składników odżywczych.
Niezależnie od rodzaju użytej mąki, zawsze dobrzej jest złożyć ciasto przynajmniej jedno- lub dwukrotnie w czasie pierwszego rośnięcia – pomoże to zwiększyć jego elastyczność i spowoduje lepsze i równomierne jego wyrastanie. Składanie ciasta zapewni Ci lepszy kształt końcowy, łądną skórkę i ładny, równo podziurkowany miękisz.
Najpopularniejszą techniką składania ciasta, jest technika kopertowa: Rozciągnij lub rozwałkuj ciasto na płasko, starając się uzyskać kształt prostokątu. Załóż dwa przeciwległe boki do środka, jakbyś składał kopertę, następnie załóż dwa pozostałe boki w ten sam sposób. Delikatnie spłaszcz, odwróć złożeniem w dół i odłóż do miski.